18 C
Warsaw
Thursday, October 6, 2022

Udhëzues për Varshava

Varshava është një metropol modern dhe dinamik me gjithçka që një kryeqytet modern ka për të ofruar. Varshava ndodhet në udhëkryqin që ndan Evropën Perëndimore dhe Lindore dhe për këtë arsye është bërë një vend takimi dhe platformë për shumë kultura të ndryshme.

Ajo që e veçon Varshavën nga destinacionet e tjera është pikërisht fakti që shumë kultura kanë ndikuar në qytet dhe një vizitë këtu me siguri do të tejkalojë pritjet e çdo artdashësi, arti dhe entuziasti i historisë me jetën e gjallë kulturore, festivale të panumërta, ngjarje arti, muze moderne dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, shumë zona të gjelbërta që mbulojnë një të katërtën e qytetit. Me gjithë këtë, mund të garantohet se një udhëtim në kryeqytetin e Polonisë do të jetë një përvojë e paharrueshme.

Çdo muaj ka më shumë se 100 ngjarje kulturore në Varshavë. Shumë prej tyre janë me pjesëmarrjen e artistëve të njohur ndërkombëtarë dhe një audiencë që vjen nga pothuajse e gjithë bota. Personaliteti i famshëm kulturor i qytetit është Fryderyk Chopin dhe Varshava pret ngjarje të mëdha të tilla si “Chopin Piano Competition” dhe “Chopin and His Europe Festival” ndërkombëtar. Përveç këtyre ngjarjeve ndërkombëtare, këtu zhvillohen një numër koncertesh më të vogla kushtuar këtij kompozitori të madh, për shembull koncerte në natyrë në Parkun Łazienki.

Ata që duan të njohin historinë e trazuar dhe magjepsëse të qytetit duhet të vizitojnë Muzeun e Kryengritjes së Varshavës, i cili është një nga atraksionet më të vizituara në Varshavë. Një tjetër muze modern dhe i njohur është Muzeu Hebre, i cili u hap në vjeshtën e vitit 2013. Për familjet me fëmijë, një vizitë në “Copernicus Science Center”, një muze interaktiv, është një domosdoshmëri absolute.

Për në Varshavë me pushime. Gjeni informacion mbi historinë, kulturën, hotelet më të mira, aeroportin dhe transportin, vendet për të ngrënë dhe gjërat për të bërë. Shikoni fluturimet dhe fluturimet aktuale në Varshavë.

Pamjet më të mëdha

Stare Miasto

Qyteti i Vjetër i Varshavës Qyteti i Vjetër është pjesa më e vjetër e Varshavës. Kalaja dhe muri i mbretit u ndërtuan në shekullin e...

Video

Gjeni fluturimet më të lira për në Varshava

Kërkoni fluturimet dhe hotelet më të lira në +700 motorë kërkimi me një klikim

Përvojat në Varshava

Shikoni sugjerime për udhëtime dhe aktivitete të ndryshme

Restorantet dhe pubs në Varshava

Ka restorante dhe bare të mira në qytet. Nëse jeni me pushime buxhetore apo jeni duke kërkuar restorante të shkëlqyera, do t’i gjeni në qytet.

Flini mirë në Varshava

Këtu mund të shihni një listë të hoteleve të rekomanduara nëse jeni duke kërkuar frymëzim për hotele të mira. Pavarësisht nga buxheti që keni për akomodim, do të jeni në gjendje të gjeni diçka që ju përshtatet. Në qytet ekziston mundësia e akomodimit në të gjitha nivelet e çmimeve.

Cilat janë atraksionet kryesore në Varshava ?

Në hartë kemi shënuar pamjet që kemi menduar se duhet të shihni, mund të klikoni në hartë nëse keni nevojë për udhëzime.

Informacione turistike Varshava – Polonia

Këtu do të gjeni informacionin e kontaktit për zyrat zyrtare të informacionit. Informacioni turistik mund të ndihmojë me këshilla për udhëtime dhe udhëzime se çfarë të përjetoni në qytet. Zyra Kombëtare e Turizmit mund të ndihmojë me informacione të përgjithshme në lidhje me udhëtimet në vend.

Informacion turistik lokal

#VisitWarsaw Merrni ndihmë për të gjetur pamjet dhe aktivitetet më të mira. Personeli në informacionin lokal turistik e njeh qytetin më së miri. Në informacionin turistik mund...

Zyra Kombëtare e Turizmit

#VisitPoland Kur të shkoni me pushime, ju mund të merrni informacion falas, ndihmë dhe frymëzim në zyrën zyrtare turistike të vendit. Ata mund të ndihmojnë me...

Ju duhet ta përjetoni këtë në Varshava

Ne kemi mbledhur informacione në lidhje me disa përvoja të mira dhe aktivitete që mund të konsideroni nëse jeni me pushime. Lexoni më shumë rreth asaj që mund të përjetoni në artikujt tonë.

Pazar në Varshava

Nëse po kërkoni mundësi për blerje, këtu mund të shihni disa ide dhe rekomandime për dyqanet dhe qendrat tregtare më të mira në qytet.

Pazar

Aeroporti dhe stacioni në Varshava

Këtu mund të shihni adresat dhe hartat në aeroportin dhe stacionin më të afërt.

Lajme dhe artikuj rreth Varshava

Këtu mund të shihni lajme dhe të lexoni artikuj rreth asaj që po ndodh në qytet dhe të gjeni frymëzim për atë që të përjetoni.

Coronavirus / Covid-19

Coronavirus / Covid-19 në Polonia Shikoni figurat në lidhje me Coronavirus / Covid-19 në Polonia. Ju mund të shihni numrin e rasteve, të regjistruara dhe...

Ndërtesa më e lartë në BE është në Varshavë

Ndërtesa më e lartë në BE është Rrokaqielli i Varshavës në Varshavë Të shtunën në mbrëmje, spires u vendosën në ndërtesën e re Varso, e...

Video dhe TV nga Varshava

Ne kemi gjetur videot më të mira të udhëtimit nga qyteti, këtu mund të shihni se cilat video menduam se duhet të shikonit.

Si është moti në Varshava ?

Këtu mund të shihni se si është moti tani dhe mund të shihni një parashikim të motit për ditët në vijim. Parashikimi i motit azhurnohet disa herë në ditë.

Warsaw
few clouds
18 ° C
19.3 °
17.2 °
66 %
8.2kmh
20 %
Thu
17 °
Fri
18 °
Sat
19 °
Sun
15 °
Mon
17 °

Kursi i këmbimit në internet

Kursi aktual i këmbimit azhurnohet disa herë në ditë.

PLN - Polish Zloty
EUR
4.9

Sa raste Corona ka në Polonia ?

Statistikat aktuale për rastet e regjistruara dhe aktuale të Coronavirus / Covid-19. Shifrat azhurnohen çdo ditë.

Polonia
6,308,347
Rastet e regjistruara
Updated on
Polonia
854,705
Rastet aktive
Updated on
This site is registered on wpml.org as a development site.